Gerçeküstücülükte Alışveriş

Filipinli fotoğrafçı Katrina Yu, 365 günün günlüğünden kendi portre projesinin bir parçası olarak, en sevdiği kitapların öykülerinden ve hikayelerinden ilham alarak kavramsal fotoğraflar oluşturuyor. Rastgele çekimler sıradan yaşamın sıkışmalarından kaçmanın yoludur.

“Her şeyi kendim yapıyorum. Bu yüzden kamera kumandam kırıldığından iki aydır epeyce uğraştım. Manuel, otomatik zamanlayıcı çekimi çok zor”dedi. Katrina, bu bir 365 fotoğraf meydan okuması “göz açıcı, kendi kendine öğrenme süreci ” olarak kabul etti.

Katrina, kaliteli iş üretmek için kendini zorlayarak fotoğrafın teknik yönü hakkında çok şey öğrendi. Belli bir temanın sanatsal vizyonunu, çoğunlukla çizimler ve origami şekilleri gibi elle oluşturulmuş bazı öğeleri de içeren sürrealist bir sahneye dönüştürmek amacıyla Photoshop’u kullanıyor.

“Bir şeye bakmak ve neyin olağan dışı olması gerektiğini hayal etmek hoşuma gidiyor.”

271/365 Kurşun
Ağla kalp ama asla kırılma
Gece korkular

Katrina, bugüne kadar oluşturduğu en önemli görüntünün yıldız tozuna başlamadan önce yaptığı [209/365] fotoğraf olduğunu söylüyor.

Ama önce yıldız tozuna dönüşün, son bir sarılma yapmama izin verin. Son elveda. Biliyor musunuz, bir kısmınız gitmiş değil. Enerji korunumu yasasına göre, daha az düzensizsiniz.   Bugün depresyonla savaşta çok sevdiğim bir arkadaşımı kaybettim.   Hala anlamıyorum.

“Bu fotoğrafı, o gün orada vefat eden yakın arkadaşlarımdan birine adadım. Haber aldıktan hemen sonra vurulmuşa döndüm ve bütün günüm çok kötü geçti. Sanırım bu durum, aşkımı gerçeküstücülükle pekiştiriyor. Bu, paralel bir evrende yapmak istediğiniz şeyleri yapabilmek gibi bir şey.”

Katrina, projesini tamamlamaktan yüz gün daha kısa bir süre sonra, Macerasının sonu olarak görüntü numarası 365 ‘i görmüyor. “Sadece fikirlerimi somut hale getirmek ve süreç içinde canlı hissetmek istiyorum.”

229/365 Çarşambayı tek kelimeyle tarif: Uyuşuk

Katrina ‘nın çalışmalarını keşfedin (Flickr) ve onu bir yorum ile favorim olduğunu ve onun fotoğraflarını aldığımı bildiririm.

Leticia Roncero

Katrina ‘nın 365 güne ayrı resim mantığıyla yola çıkmış olduğu bir albüm çalışması, Leticia bu çalışmayı beğenmiş ve bloglamış, ilgimi çektiği üzere alıntılayarak, çevirisini gerçekleştirip siz okurlar ile paylaşmak istedim.

Bir başkadır anlatmak, bir başka okuyup anlamak. Anlaşılmak için bir şeyler paylaşmak.
İnternet sitesi http://woozads.com
Yazı oluşturuldu 192

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön