Sistemik Lupus Eritematozus (SLE)

Lupus, otoimmun hastalık olarak bilinen bir savunma sistem bozukluğu tipidir. Otoimmun hastalıkta savunma sistemi (bağışıklık sistemi) vücudun kendi sağlıklı hücrelerine ve dokularına zarar verir. Bu da iltihaba ve çeşitli vücut dokularının zararına neden olur. Lupus eklemler, deri, böbrekler, kalp, akciğerler, kan damarları ve beyni de içeren vücudun birçok bölgesini tutabilir. Ayrıca lupus’lu insanlarda çok değişik bulgular olabilir. Bunların en sık olanları aşırı yorgunluk, ağrılı veya şişmiş eklemler, açıklanamayan ateş, deri döküntüleri ve böbrek sorunlarıdır.

Hali hazırda lupusun tam bir tedavisi yoktur. Ancak, lupus’un bulguları uygun tedavilerle kontrol edilebilir ve bu hastalığı olan insanlar aktif ve sağlıklı yaşam sürdürebilir. Lupus, alevlenme olarak bilinen aktif hastalık dönemleri ve remisyon olarak bilinen iyilik dönemleri ile karakterizedir. Alevlenmelerin nasıl önlenebileceğini ve bunların nasıl tedavi edilebileceğini anlamak, lupus’lu insanların daha sağlıklı bir hayat sürmelerine yardımcı olur.

Bilinen çoğunlukla kadınların erkeklerden daha çok lupus’lu olduğudur. Ailesel olabilir, ama hastanın çocuğu, erkek kardeşi, kız kardeşinde lupus’a yakalanma riski daha düşüktür.

Lupus geniş bir terim olarak kullanılır. Lupus’ un birkaç çeşidi vardır.

Sistemik Lupus Eritematozus:

Bir çok insanın lupus dediklerinde kastettikleri hastalık formudur. Sistemik kelimesinin anlamı, hastalığın yaygın olması, vücudun birçok bölgesini etkileyebilmesidir. SLE’ nin bulguları hafif veya ciddi olabilir. SLE genellikle ilk olarak 15-45 yaş arası insanları etkiler. Çocuklukta veya hayatın sonraki dönemlerinde de olabilir.

Diskoid Lupus Eritematozus:

Öncelikle deriyi etkiler. Kırmızı kabarık döküntü; yüzde, saçlı deride veya başka yerlerde ortaya çıkabilir, kabarık alanlar kalın ve pul pul olabilir. Döküntüler günler veya yıllar sonra bitebilir veya tekrarlayabilir. Diskoid Lupuslu insanların küçük bir kısmında ileride SLE gelişebilir.

İlaca Bağlı Lupus:

Tedavilerde kullanılan ilaçlara bağlı ortaya çıkan lupus formudur. Artrit, döküntü, ateş, göğüs ağrısı gibi yakınmalar görülür. Böbrek tutulumu yoktur. Yakınmalar ilaç kesilince kaybolur. Hidralazin, procainamid, metildopa, kinidin, isoniazid, fenitoin ve karbamezepinle ilaca bağlı lupus gelişebilir.

Neonatal Lupus:

SLE olan kadınların yeni doğan bebeklerinde görülür. Neonatal lupusu olan bebeklerin ciddi kalp sorunları olabilir. Bunun dışında bebeklerde deri döküntüsü, karaciğer anormallikleri veya düşük kan değerleri olabilir. Riskli bebekler saptanarak, doğum sırasında veya hemen sonrasında takip ve tedavi edilir. Neonatal lupus çok nadirdir ve SLE’ li annelerin bebeklerinin çoğu tamamen sağlıklıdır.

Bir başkadır anlatmak, bir başka okuyup anlamak. Anlaşılmak için bir şeyler paylaşmak.
İnternet sitesi http://woozads.com
Yazı oluşturuldu 192

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön